کاملترین فایل{خط تهیه مربا هویج}

خط تهیه مربا هویج|50686141|ugo|
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان خط تهیه مربا هویجآماده دریافت می باشد .

حجم فایل : 265.6 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 13
بنام خدا تهيه مربا، مارمالاد و ژله از ديرباز به عنوان نوعي روش نگهداري محصولات ميوه مرسوم بوده است. مربا فراورده‌اي است كه از ميوه كامل سالم يا از قطعات ميوه طي فرآيند پخت با افزودن مقداري آب و قند به دست مي‌آيد. اساس تهيه مربا تشكيل ژل پكتين است.
پكتين كربوهيدرات محلول در آبي است كه در ديواره‌هاي سلولي ياخته‌هاي گياهي يافت مي‌شود.
از لحاظ شيميايي پكتين پلي‌مري است كه از به هم پيوستن مولكول‌هاي اسيد گالاكتوزوئيك تشكيل شده كه شكل اوليه آن در بافت‌هاي گياهي به صورت پروتوپكتين نامحلول در آب بوده و در ساختمان آن همي‌سلولز، آرابان، گالاكتان و .... وجود دارد.
به هنگام رسيدن ميوه تحت تاثير آنزيم‌هاي پكتوليتيك و هيدروليز عوامل مذكور پكتين ايجاد مي‌شود. پكتين در حضور مواد قندي و محيط اسيدي قادر است ژل تشكيل دهد. به اين دليل معمولا ميوه رسيده براي تهيه مربا مناسب است.
مربا بايد بافت مالش‌پذير و كوتاه داشته باشد و قطعات ميوه در آن به آساني قابل تشخيص باشند. جدا شدن ميوه و دو فاز شدن محصول، كريستاليزاسيون قند و بافت سخت از عوامل نامطلوب كيفي در مورد مربا محسوب مي‌شوند. تولید مربا با روش سنتی در روش سنتي به طور معمول براي هر سه كيلو ميوه موردنظر تقريبا 5/2 تا 3 كيلو شكر مصرف مي‌شود و بنا به سليقه و به تناسب ميوه موردنظر، از طعم‌دهنده‌هايي مثل وانيل، گلاب، آب‌ليمو و دانه هل استفاده مي‌شود.
پس از جدا كردن هسته، دم و يا پوست‌گيري و صاف كردن به تناسب بافت هر ميوه و تركيب آن، اقداماتي براي بهبود طعم، رنگ و شفافيت مربا انجام مي‌گيرد.

مثلا در آب آهك قرار دادن ميوه براي تردتر شدن و يا در آب جوش قرار دادن براي اجتناب از سياه شدن ميوه و تلخي گرفتن از برخي ميوه‌ها، اختلاط سفيده تخم‌مرغ با شربت براي سفيدتر كردن شربت و خيساندن در آب سرد براي نرم شدن بافت ميوه از جمله اين اقدامات است.
اما اصول كلي تهيه مربا به روش سنتي تقريبا براي تمامي ميوه‌ها و خلال‌ها و سبزي‌هاي مشابه بوده است. پس از آماده‌سازي ميوه اعم از شستن، پاك كردن ، اسلايس كردن، دم‌گيري يا هسته‌گيري در صورت لزوم، همراه با شربت يا پس از قوام آمدن شربت ميوه را براي جوشيدن درون ظرف ترجيحا لعابي روي شعله قرار مي‌دهند. پس از پخته شدن ميوه و قوام مناسب شربت ضمن جدا كردن كف از سطح شربت و اضافه كردن مواد طعم‌دهنده دلخواه در اواخر پخت، مربا را از روي آتش برداشته پس از سرد شدن درون شيشه تميز ريخته، معمولا شربت را صاف مي‌كنند بعد به قطعات ميوه اضافه مي‌كنند
براي تهيه مرباهاي سنتي رعايت برخي اصول مثل تهيه ميوه از بهترين نوع، بدون لكه و كرم‌زدگي ضروري است. همچنين شربت بايد كاملا غليظ باشد و پس از سرد شدن به حالت كش‌دار از قاشق ريخته شود. همچنين به شربت مربايي‌ كه از ميوه‌هاي شيرين تهيه مي‌شود بايد بعد از قوام آمدن، كمي ترشي در اواخر طبخ مربا افزود تا رنگ مربا تيره نشود.
تولید مربا ...مطالب دیگر:
نحوه استفاده از عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای در برنامه ریزی های شهریفقر و اثرات اجتماعی آن از قبیل اعتیاد و زوال خانواده و راهکارهای مبارزه با فقرطراحی و تنظیم شبکه و کارت شبکه ( LNA Card )طراحی داخلی خودرو و تایر و بررسی نیروهای موجود در آنبررسی خصوصیت های کودکان خیابانی ، ساماندهی این کودکان و آمار کودکان کار در ایرانپیدایش و ماندگاری نهضت امام حسین و ارتباط آن با انقلاب اسلامی ایرانآشنایی با علم دامپزشکی ، سازمان دامپزشکی ، واحدهای درمانی و بیماری های حیواناتعوارش شکستگی ، عفونت و آسیب عروق در شکستگی و روش های درمانبررسی املای کلمه تهران و طهران ، ویژگی جغرافیایی شهر ، آشنایی با مردم تهران و مکان های دیدنیآیات و روایات درباره ظهور حضرت مهدی ، نشانه های ظهور ، معاد جسمانیروش سنتی و اتوماتیک شستشو اتومبیل و طراحي رباط شويندهطراحی پارچه و لباس و الیاف در برخی از کشورهای جهانآشنایی با کنه های زراعی و نباتی و ویژگی های آنهاآشنایی با مرورگر فایرفاکس ، روش نصب موزیلافایرفاکس و نحوه استفاده از مرورگرآشنایی با زیتون، ترکیبات شیمیایی، نیاز و خواص آنبررسی کیفیتهای بصری و ادراکی در فضاهای شهری و زیبایی شناسی در شهرسازیآشنایی با زندگينامه كارآفرينان موفق جهانآشنایی با زندگينامه كوروش، شاه جهانآشنایی با زیگورات و معابد و زیگورات چغازنبیلشرح زندگی نامه حكیم ابوالقاسم فردوسی، سهراب سپهری، شهریار، پروين اعتصامي،رودکی،امام محمد غزالآشنایی با روشهاي بيوشيمي مطالعة سلول، و میکرومورفولوژی سلول و سلول و عمل و اسکلت آنآشنایی با زندگینامه دکتر شریعتی و شخصیت و فعالیتهای اوآشنایی با مباني نظري و روشهای جذب نيروي انساني در سازمانهاآشنایی با زهکشی و اهداف و اثرات و انواع روشهای آن و عملیات خاکطب سوزني و بيماري هاي قلبي و عروقي و درمان نارسایی فشار خون بوسیله آن